Krok za krokem

Nejpřirozenějším pohybem pro člověka je chůze. Proto se chůze zařadila i mezi sporty. Pokud bychom řekli našim předkům, kteří neměli možnost vozit se z místa na místo, že vlastně celý život sportovali, asi by se nám vysmáli. Dnes je ale chůze považována dokonce za nejzdravější sport. Lidé postupem času zpohodlněli, a tak je pro mnohé velice těžké své tělo rozpohybovat. Proto je potřeba i s tímto sportem začínat opatrně.
sportující babička
·        Lidé, kteří mají větší nadváhu, by měli nejprve chodit na cvičení do bazénu.
·        Jinak by mohly trpět jejich klouby nadměrným zatěžováním.
·        Až poté, co jim váha dovolí pohybovat se i na souši, měli by začít.
Nemocní, které sužují chronické nemoci vnitřních orgánů (kardiaci) a nemocní s respiračním onemocněním, by se měli raději dojít poradit do ordinace svého lékaře. Ostatní mohou bez obav začít.

Rady pro začátek

Aby se chůze mohla nazvat sportem, je určitě potřeba jít maličko svižněji, a nejen tak na poklidnou procházku. Odborníci doporučují nachodit denně asi deset tisíc kroků. Zdá se to mnoho? Běžně našlapeme asi jen třetinu. A ti nejméně aktivní asi jen slabou desetinu. Až se tedy rozhodnete vyrazit a své tělo začít dostávat do kondice, pamatujte si několik užitečných rad.
a)     Na cestu zvolte oblečení, které se dá vrstvit. Rozhodně není vhodný silný svetr a na něj silná bunda. Raději několik tenčích vrstev.
b)    Pokud vyrazíte v teplém počasí, rozhodně nezapomeňte láhev s vodou.
c)     Pamatujte si, že nic se nemá přehánět. Dávky chůze přidávejte pomalu.
holčička na procházce
Aby byla Vaše motivace co nejsilnější, udělejte si radost a kupte si krokoměr. Uvidíte, že budete možná sami sebou překvapeni, o kolik kroků se bude Váš limit stále zvyšovat. Pokud si vezmete sluchátka s nějakou příjemnou hudbou, dávejte pozor na ulicích. Už mnoho nehod se stalo vinou chodce, který díky sluchátkům neslyšel přijíždějící auto.