Jsou věci, které byste dětem říkat neměli – a také věci, které by vaše děti měly slýchat častěji

Nejspíš nelze být perfektním nebo bezchybným rodičem.
·         Všichni říkáme věci v afektu
·         Všichni se dopouštíme chyb ve výchově
·         Všichni dětem lžeme
·         Všichni občas řekneme něco, co bychom normálně neřekli
polibek mamince
Jsme pouze lidé. Děláme chyby, to je normální. Ale jsou i věci, které ovlivnit můžeme. Například některé věci bychom mohli dětem říkat častěji, než je říkáme. A co například?

1.       Občas nějaké to klišé
Ať už to je „povedlo se ti to“, nebo „jsi šikovný či šikovná“, ale také „jsme na tebe pyšní“. To jsou věty, které sice zní jako z béčkového filmu, ovšem mohou velmi pozitivně ovlivnit váš vztah s vaším dítětem. Pochvala, motivace a pozitivní kritika je důležitou součástí emocionálního vztahu mezi vámi a vaším potomkem. Pokud upozorňujete na chyby, nezapomeňte pochválit úspěchy. Pozitivní motivace navíc přináší větší úspěchy než negativní kritika.

2.       Oceňte snahu
„Snažila ses, a to je důležité“, nebo „vím, že jsi do toho vložil veškeré úsilí“. Ne vždy může dítě uspět. Mělo by ale vědět, že je v pořádku, když neuspěje, i přes svou snahu. A zatímco děti všechno vzdávají, vy byste je naopak měli motivovat k touze to zkusit znovu.

3.       Nezapomeňte na kouzelná slovíčka
Je sice hezké, že dítě vám za všechno musí poděkovat a o všechno vás poprosit, to ano. Jsou to základy slušného chování a etiky. Ale dítě se v prvé řadě učí kopírováním vašeho chování. Proto byste neměli zapomínat děkovat a prosit i vy vaše dítě, když po něm něco chcete, nebo když potřebujete, aby vám něco dalo/podalo. A také je o některé věci žádejte. Chovejte se v tomhle jako k dospělému.
potetovaný tatínek
4.       Naučte se omlouvat
Je důležité naučit dítě, aby se omluvilo, když udělá chybu. Ovšem úplně to samé platí pro vás. Pokud uděláte něco, co jste tak nemysleli, něco, co řeknete v afektu a pak to chcete vzít zpět, omluvte se.